Saltisbadet är en unik plats där du kan bada i havet, koppla av i bastun, ta en fika eller njuta av en bit mat.
Här bjuds inte bara friluftsliv och rekreation utan även spännande arkitektur i de kulturhistoriskt intressanta byggnaderna. Ett dam- och ett herrbadhus båda med solterrass, bastu och höga hopptorn. Den som vill kan bada naken i respektive badhus, dock bara till kl 11 för herrarna. Därefter är hela familjen välkommen dit och då är det förstås badkläder som gäller.
Mellan badhusen finns en sandstrand för hela familjen. Där finns vår restaurang som har fullständiga rättigheter. Där kan du även hyra en SUP (StandUpPaddleboard). Ibland ordnas även evenemang eller privata fester.
Stämningen på badet präglas av social samvaro, liv och rörelse i kombination med avkoppling.
Saltisbadet skapades vid tiden kring sekelskiftet 1900 då havsbadskulturen började växa sig stark i Europa och är de enda kallbadhusen i sin storlek på ostkusten. Badhusen är byggda helt i trä och är numera klassade som Byggnadsminne.
Sommarsäsongen sträcker sig från mitten av maj - mitten av september.
Vintertid är badet stängt för allmänheten och endast fasta bastugrupper har tillträde.
Här är ytterst begränsade P-möjligheter, varför allmänna kommunikationer rekommenderas. Från Saltsjöbadens station är det tio minuters promenad till oss längs bryggorna i hamnen.
Waxholmsbåten är ett alternativ.
Läs mer på www.saltisbadet.se
Vi finns på FB och Instagram